tlo

Archiwum wydarzeń

Powered by mod LCA

Koła zainteresowań

OFIARODAWCY

Media o nas

RADIO:

Samo życie... - audycja o Liceum przy NSD


PRASA:

  W "Naszym Dzienniku" ukazał się wywiad z naszym absolwentem - Lubomirem Wanatem. Poniżej zamieszczamy jego treść:

 

Z Lubomirem Wanatem, przedsiębiorcą z firmy SołonRes BW z Rzeszowa, rozmawia Adam Kruczek.

(czytaj cały artykuł)


 

  Ekskluzywny dwumiesięcznik dla biznesmenów w obszernym artykule zwrócił uwagę na wychowawczą i edukacyjną funkcję teatru w naszym Liceum. "Dla siedemnastoletniego chłopaka teatr kojarzy się z obciachem. Ale do czasu. Gdy w końcu staje na oświetlonej scenie, nie umie powiedzieć: nie"...

(czytaj cały artykuł)


 

  W dwumiesięczniku "Któż jak Bóg" zamieszczony został wywiad z ks. dyrektorem Leszkiem Przybylskim, pt. "Wychowujemy chłopaków na wojowników". Oto jego treść:

(czytaj cały artykuł)


 


  W malowniczym zakątku Polski, na Podkarpaciu, niedaleko Krosna, na skrzyżowaniu ważnych szlaków komunikacyjnych, znajduje się Miejsce Piastowe. Tu ma siedzibę nasza szkoła. O początkach, idei, jej klimacie i współczesnym wizerunku opowiada artykuł w tygodniku "Niedziela". 

(czytaj cały artykuł) 


 


  "To plus, że wychodzimy na scenę i mówimy bez stresu" - opowiada jeden uczniów występujących w Misterium Męki Pańskiej. O szkole i przeszło stuletniej tradycji teatru w Miejscu Piastowym i realizowanych obecnie tutaj przez uczniów, pełnometrażowych spektaklach, pisze podkarpacki dziennik, rzeszowskie Nowiny".

(czytaj cały artykuł)


 

 

  Szkoła dla przyszłych mężów czy księży? Przede wszystkim "szkoła z duszą" - tak nazywa naszą placówkę redaktor Przemysław Kucharczak.  "Przyznaję, że pierwszy tydzień tu był dla mnie bardzo ciężki - mówi pierwszoklasista z Dębicy. Ale te pierwsze wrażenia zupełnie znikają, jak już zaprzyjaźnisz się z chłopakami". O szkole - widzianej oczami samych uczniów - w "Gościu Niedzielnym".

(czytaj cały artykuł)

 


Link do strony
Centralnej Komisji Egzaminacyjnej:

 

 

 

  Dzień 13 marca spędziliśmy przy witrażach i hutniczych piecach. "Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie to pierwszy w Polsce obiekt, w interaktywny sposób prezentujący tematykę szkła i szklanej twórczości" - tak możemy przeczytać na jego internetowej stronie. Odwiedziliśmy to miejsce, ciekawie i aktywnie wykorzystując w nim czas.

  Mogliśmy zapoznać się z historią hutnictwa szkła, która związana jest z Krosnem i okolicami. Zwiedzanie CDS trwało dwie godziny, ale nie nudziliśmy się ani przez moment.

  Poznaliśmy od podstaw tajniki produkcji szklanych wyrobów, ponadto wielu z nas mogło poczuć się na chwilę hutnikami. Dzięki uprzejmości obsługi kilku chłopaków miało okazję wytapiać ze szkła różnego rodzaju wyroby dla własnych potrzeb. "Hutnicy" z naszego LO uczestniczyli w całym procesie technologicznym, zaczynając od wyjęcia "surówki" z pieca, a kończąc na gotowym produkcie. Kibicowanie temu dostarczyło nam wszystkim dużo frajdy, a wytwórcom wiele osobistej satysfakcji. Niemniej ciekawym fragmentem tej wyprawy były warsztaty w pracowni witraży oraz na stanowiskach, gdzie wyspecjalizowani pracownicy pokazywali nam, jak piękne rzeczy można "wyczarować" ze szkła.

  Zobaczyliśmy, jak powstają przedmioty artystyczne i dekoracyjne, a także jak wygląda obróbka i zdobienie szkła (malowanie na szkle, grawerowanie). W sali kinowej obejrzeliśmy krótki film o historii produkcji szkła w Krośnie. Natomiast w sklepie ze szklanymi pamiątkami każdy mógł zaopatrzyć się w szklany upominek dla kogoś bliskiego.

  Ponieważ jesteśmy szkołą ogólnopolską, chętnie poznajemy region, w którym się uczymy. Po czwartkowej wizycie możemy w kompetentny sposób powiedzieć, dlaczego Krosno nazywane jest "miastem szkła" i chętnie opowiedzieć o tym w swoich środowiskach.